Sztuczna inteligencja i cyberzagrożenia w kontekście wyborów – Alarmujące trendy na świecie

Sztuczna inteligencja i cyberzagrożenia w kontekście wyborów – Alarmujące trendy na świecie

Według analityków Check Point, sztuczna inteligencja odegrała kluczową rolę w co najmniej jednej trzeciej wyborów na całym świecie w okresie od września 2023 do lutego 2024 roku. Technologie te, choć niosą wiele korzyści, są również wykorzystywane jako narzędzie manipulacji i dezinformacji. Przykładem mogą być nadchodzące wybory w Niemczech i Polsce, które według ekspertów mogą stać się celem rosyjskich kampanii dezinformacyjnych.

Polska na celowniku cyberataków

Jak ostrzegł Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, Polska jest obecnie najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej. W trakcie niedawnej konferencji prasowej wskazał na liniowy wzrost liczby cyberataków. Oznacza to, że zagrożenia dla kluczowych sektorów, takich jak administracja publiczna i media, będą się nasilać.

Celem dziennikarze i aktywiści

Cyberprzestępcy coraz częściej kierują swoje działania w stronę dziennikarzy, aktywistów i lobbyistów. Wykorzystują takie techniki jak:

  • Inżynieria społeczna – manipulacja emocjami i zaufaniem, aby zdobyć dostęp do poufnych informacji.
  • Phishing – wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail lub SMS-ów w celu wyłudzenia danych logowania.
  • Złośliwe oprogramowanie – instalacja wirusów na urządzeniach ofiar w celu zbierania danych.

Celem tych działań jest dyskredytacja osób publicznych i podważenie zaufania społecznego, co może wpłynąć na stabilność demokracji.

Współpraca międzynarodowa i świadomość

Eksperci z NASK i Ministerstwa Cyfryzacji podkreślają, że przeciwdziałanie zagrożeniom wymaga zintegrowanych działań na szczeblu międzynarodowym. Kluczowa jest również edukacja społeczeństwa w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby ograniczyć skutki działań dezinformacyjnych i ochronić procesy demokratyczne.

 foto pexels.com