Władze Wrześni przypominają o bezpłatnych badaniach mammograficznych, które zaplanowano na 23 lipca 2026 r. Mobilny punkt badawczy stanie przy sklepie Bricomarche, ul. Kościuszki 14F. Oferta kierowana jest do kobiet w wieku 45–74 lata i realizowana jest w ramach programu profilaktyki raka piersi finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Kto może skorzystać i jakie są warunki
Badanie jest bezpłatne dla pań w wieku od 45 do 74 lat, pod warunkiem że w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały przeprowadzonego profilaktycznego badania mammograficznego finansowanego przez NFZ. To standardowe kryterium programu profilaktyki raka piersi – ma na celu objęcie badaniami osób, które nie miały wcześniej refundowanej mammografii w wymaganym okresie.
Jeżeli nie mieścisz się w podanym przedziale wiekowym lub miałaś już badanie w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach NFZ, wówczas badanie w wymienionym dniu nie będzie refundowane. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub z infolinią NFZ, by ustalić dalsze kroki.
Rejestracja i praktyczne informacje
Aby skorzystać z badania, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Można zapisać się telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–16:00 pod numerem (68) 41 41 411. Alternatywnie dostępna jest rejestracja online poprzez stronę www.diagnostyk.pl. Rejestracja jest obowiązkowa — osoby bez wcześniejszego zapisu mogą nie zostać przyjęte ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w mobilnej pracowni.
W dniu badania warto zabrać ze sobą dowód tożsamości potwierdzający wiek oraz dokumenty ubezpieczeniowe wymagane przez NFZ. Szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowania do mammografii (np. unikanie stosowania dezodorantów czy kosmetyków w okolicy klatki piersiowej) zwykle są dostępne u organizatora badania lub na stronie rejestracyjnej — warto je sprawdzić przed wizytą.
| Informacja | Szczegóły |
|---|---|
| Data | 23 lipca 2026 r. |
| Miejsce | Przy sklepie Bricomarche, ul. Kościuszki 14F, Września |
| Dla kogo | Kobiety w wieku 45–74 lata, które w ciągu 24 miesięcy nie miały refundowanej mammografii |
| Rejestracja telefoniczna | (68) 41 41 411, od poniedziałku do piątku, 8:00–16:00 |
| Rejestracja online | www.diagnostyk.pl |
Dlaczego warto się zbadać
Mammografia jest podstawowym badaniem przesiewowym wykorzystywanym do wykrywania raka piersi na wczesnym etapie. Wczesne wykrycie zmian zwiększa szanse na skuteczne leczenie i zmniejsza potrzebę bardziej inwazyjnych terapii. Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zwiększenie dostępności badań dla szerokiej grupy mieszkanek, zwłaszcza tych, które z różnych powodów nie korzystają na co dzień z systemu opieki zdrowotnej.
Dla mieszkanek Wrześni i okolic mobilny punkt przy Bricomarche to wygodna okazja, by bez długiego oczekiwania i formalności wykonać badanie blisko miejsca zamieszkania. Szczególnie osoby, które nie miały badania w ciągu ostatnich dwóch lat, powinny rozważyć zapisanie się na wizytę.
Co zrobić po badaniu
Wyniki mammografii są zazwyczaj przekazywane zgodnie z procedurami organizatora badania. W zależności od wyniku, osoba badana może otrzymać zalecenia dotyczące dalszej diagnostyki lub terminów kontrolnych. Jeżeli wynik będzie budził wątpliwości, pacjentka zostanie skierowana na dalsze badania diagnostyczne.
W razie pytań przed lub po badaniu organizator (Diagnostyk) lub punkt rejestracji udzielą informacji o tym, jak i kiedy odbierać wynik oraz jakie są kolejne kroki w sytuacji nieprawidłowości.
Mobilne akcje profilaktyczne, takie jak ta w Wrześni, są częścią szerszych działań zdrowotnych mających na celu zwiększenie wykrywalności nowotworów piersi i poprawę opieki nad kobietami. Uczestnictwo w badaniu to prosty i skuteczny sposób na dbanie o zdrowie.
Źródło: wrzesnia.pl/



